Možnosti liečby pre „hydiopaticky krátky penis“: čo je dôkazom?

vedecké-štúdie

ESSM kongres7. Kongres Európskej spoločnosti pre sexuálnu medicínu (ESSM). Londýn, UK. 5.-8.december 2004. Paolo Gontero, Nicola Mondaini*, Bruno Frea.
Katedra urológie, University of Piemonte Orientale, Taliansko. *Katedra urológie, University of Florence, Taliansko

 

1. Úvod

Vzhľadom na rastúci počet pacientov sa veľkosť penisu stáva zdravotným problémom, keď pacienti vyhľadávajú urologické rady kvôli tzv. „krátkemu penisu“. Cieľom tejto štúdie bolo posúdiť úroveň dôkazov v literatúre pre každú možnosť liečby na predĺženie penisu.

2. Podklady a metódy

Štúdia bola vykonaná pomocou vyhľadávania Medline (obsahuje citácie časopisov a abstrakty biomedicínskej literatúry z celého sveta) za posledných 20 rokov chirurgických a nechirurgických spôsobov liečby na predlžovanie penisu. Preskúmané abstrakty boli tiež zahrnuté. Zamerali sme sa na termín „operačné predĺženie penisu“, čo zhŕňa malú skupinu chirurgických postupov, ktorých cieľom je predĺžiť penis najmä v ochabnutom stave. Ďalšie hľadané výrazy zahŕňali neinvazívne metódy, ako je „naťahovač penisu“.

maľby s malými mužskými genitáliami

3. Výsledky

Na základe súčasne dostupnej literatúry sa javí, že najčastejšie operačné techniky na predĺženie penisu (odpojenie väzov penisu od lonovej kosti, podpubická liposukcia a V-Y alebo Z plastika) poskytujú iba najmenšie výsledky a vysokú mieru nespokojnosti pacienta.

Na druhej strane, literatúra uvádza predovšetkým katastrofálne následky perikavernóneho navŕšenia. V súčasnej technike zväčšovania plastikou boli využité obojstranné žilové štepy na zväčšenie obvodu kavernóznych telies a tak zaisťujú „skutočné“ zväčšenie penisu počas erekcie.

Je zaujímavé, že množstvo recenzovaných abstraktov sa zhoduje, že tzv. naťahovače penisu môžu výrazne zlepšiť dĺžku penisu s extrémne nízkym výskytom komplikácií.

4. Závery

Operácie na zväčšenie penisu zostávajú skutočne kontroverznou témou, ktoréj dominujú skôr názory, ako vedecký základ. Podľa nás by sa mal pohľad zamerať na oblasť konzervatívnych metód predlžovania penisu.

Teoreticky neexistuje žiadny dôvod sa domnievať, že naťahovače penisu môžu byť menej úspešné ako chirurgické zákroky na predĺženie väziva údu. Naviac, použitie neinvazívnych metód dáva možnosť značného rozšírenia indikácií na liečbu, ktorá je vo väčšine prípadov len kozmetická.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *